EBRU ÇEŞİTLERİ

BATTAL EBRU: Tekneye renkler atılır ve kağıda alınır. Bütün ebru tekniklerinde ilk önce battal ebru yapılır.

GEL-GİT EBRU: Battal atıldıktan sonra biz ile tekne boyuna ve enine çizilir. Biz tabana değmemelidir. Çapraz olarak da yapılabilir.

ŞAL EBRU: Battal ebrudan sonra gel git ebru yapılır. Son taramanın tersi yönünde geniş S ler çizilerek yapılır. Şal görüntüsü verir.

SERPME EBRU: Gel-git ve şal ebru üzerine taramalar bittikten sonra fırça iyice sıkılarak bir sefer daha renk atılır.

BÜLBÜL YUVASI: Battaldan sonra biz ile dıştan içe ya da içten dışa helezonlar çizilir.

TARAKLI EBRU:Battal ya da gelgit ebrudan sonra tarak denilen malzeme ile su yüzeyi taranır. Farklı kalınlıklarda ve şekilde taraklar vardır.

SOMAKİ EBRU: Önce ödü az boya sonra ödü çok boya atılarak yapılan mermer deseni etkisi veren ebrudur. Özellikle çiçek tabanlarında çokca kullanılır.

HATİP EBRU: Çiçek çalışmaya geçmeden önce hazırlık için çalışılır. Hepsinde farklı teknikler kullanılır. Tekne üzerinde sıra sıra aynı çalışma uygulanır.

ÇİÇEKLİ EBRU: Her biri farklı tekniklerle yapılan bir çok çiçek mevcut. Lale, karanfil,  menekşe, papatya, gelincik, nilüfer, sümbül, gül.

DALGALI EBRU: Battal ya da gel git üzerine kağıt tekneye azar azar yatırılırken aynı zamanda ileri geri hareket ettirilir. Suda dalgalanma olduğu için dalgalı görüntüler oluşur.

NEFTLİ EBRU: Ebru üzerinde son boyadan sonra benek şeklinde boşluklar açmak için kullanılır. Günümüzde terebentin adı verilen malzeme kullanılmaktadır. Neftli boyalar çok büyük dairesel şekiller oluşturduğu için tamamen sıkıldıktan sonra kullanılmalı, içine batırılan fırça iyice temizlenmeden normal boyalar için kullanılmamalıdır.

KAPLAN GÖZÜ EBRUSU: Boyaların içine potasyum karbonat, alüminyum sülfat gibi malzemelerin karıştırılmasıyla geliştirilmiş bir tekniktir. Damlalar göz şeklinde suya düşer.

ÇİFT EBRU: Daha önce ebru yapılmış kağıdın kuruduktan sonra tekrar ebrulanmasıdır.

EBRU KUMAŞA BASKI NASIL YAPILIR?

Ebru sadece kağıtla sınırlı kalmayıp; kumaş, cam,plastik,keçe,seramik,sedef  v.s materyallere de uygulanmaktadır.

Kumaşa baskı için önce kumaş tekne boyutundan biraz küçük kesilir. Şaplama yapılır.

50 gr toz haline getirilmiş şapın üzerine biraz sıcak su gezdir. Eriyecek. 2 litre suya süzgeçten süzülerek koyulur. Her kumaş şaplı suda 15 dakika bekletilir. Kumaşın suyun içine batıp düzgün durması gerekir. Hatta şaplamadan ütülenmelidir. 15 dakika sonra su dolu bir kovada bir iki kez batırıp çıkararak durulanır. Asılır ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra da tekrar ütülenir.

Şaplanmış kumaşlar renkler atılarak aynı kağıttaki gibi ebru  yapılarak tekneye yatırılır. Kumaş koyarken önce ortası batacak sonra kenarlar bırakılacak. Tekneden sıyırarak alınan ebrulu kumaşlar yine bir kez suya batırıp çıkararak durulanır. Üzerinde kalan kitreyi atması için. Asılır. Kuruduktan sonra her kumaş tersinden ütülenir. Bu ütü kumaşta ebruyu sabitler.

Ebrulanmış kumaşlar, 30 derecede soğuk suda yıkanmalıdır. İpek, şifon, mermerşah kumaşları iyi ebru tutmaktadır.

Kumaşa baskı da farklı boya ve kitre kullanılır. Ben artdeco kitre ve boya almaktayım. Günümüzde kumaşa baskı da çok yaygınlaştı. Ebrudan elbiseler podyumları süsler oldu.
Siz de deneyin ebrulanmış kumaşlarla örtüler, yastıklar,keseler,çantalar vs. dikebilirsiniz.

EBRULARIMDAN SİZLER İÇİN SEÇTİĞİM ÖRNEKLER

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz