Kendimi bildim bileli resim yapıyorum. Resim yapmak için hüzünlü olduğum zamanları tercih ederim genellikle. Hüzün benim rengim biliyor musun?

Boya ve fırça önemli ama daha önemli şeyler de var. Mesela ressamların kanatları olmalı. Dağ resmi çizdiyse bizzat uğrayıp gezmeli o dağı. Ressamın elli dokundukça fırçaya, çalılar çizmeli ellerini, ayağına dolaşmalı taşlar. Resimden bahsederken aklıma geldi.  Keşke peri resimleri çizebilseydim. Kırmızı ve yeşili kullanırdım. Kesin sana benzerdi.

Çaya ve şekere gelen zam önemli değil ama tuvale gelen zam çok dokunuyor bana. Tabii ki resmi bırakacak değilim. Anlayacağınız tuval yoksa duvara resim yapıyorum ve evimin bütün duvarları şimdiden resimle doldu. Cennette tank ya da atak helikopteri var mı bilmem ama benim salonumun duvarında savaş ve cennet resimleri iç içe. Çalışma odamın tavanına güneş resmi,  mutfağımın tavanına gökyüzü çizeceğim ama mavinin tonunu henüz bulamadım.  Maviyi belki onun gözlerinin tonunda bulacağım.

Büyük şehirde 80 dairelik bir apartmanda yaşamak ne tuhaf… Kimse kimseyi tanımıyor burada. Bazen düşünüyorum da ressam değil de, resim olsaydım ne olurdum diye. En yakın seçenek denizin ortasında kaktüs olmak.  5 yıldır aynı apartmandayım ama resim yaptığımı kimse bilmiyor. Ayşe de bilmiyor.  Geçen hafta canım sıkıldı, bir pazar sabahı kalkıp Ayşe’nin dairesinin kapısını kendime tuval eyledim. Neden Ayşe’nin kapısı derseniz hikâyesi uzun… İki büyük şair Sezai Karakoç ve Cemal Süreya’nın okulunda okuyan Muazzez’in çantasından şiir çıkması gibi bir şey. Ben şiir yazamadığımdan Ayşe’nin 19 numaralı kapısına resim yaptım. Aslında ona benzeyen peri resmi çizmek isterdim kapısına ancak şartlar müsaade etmediğinden bunun yerine 10 papatya, 9 zambak çizmekle yetindim. Şair olsam şöyle bir şiir de yazardım;

Senin gözlerin olsun mesela duvarın hemen yanında
Zambaklara adanan ömür, elinde fırça ve boya
Yeşil mi, ela mı?
Hangi tonuna bahar gelirse sevda
Sonu olmaz, büyür öykümüz, dokunur yeni bir dünya

                                                                                                         Yusuf Bal

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz