Nikola Tesla Hakkında İlginç Bilgiler

0
1485

Nikola Tesla Sırp asıllı Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. 1856’da Hırvatistan’daki Smijlan’da doğar. Sıradışı bir hafızası vardır ve 6 dil öğrenir. Gratz’taki Politeknik Enstitüsünde matematik, fizik ve mekanik çalışarak 4 yıl geçirir.
Dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok buluşa imza atmasına rağmen ders kitaplarında adı maalesef ki nadiren geçer.

Özellikle ‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması O’nun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar.
Radyoyu Marconi icat etti sanılır, X ışınlarını, Floresan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını Nikola Tesla’nın icat ettiğini bilen sayısı sınırlıdır. Ne yazık ki hala pek çok kaynak radyonun icadıyla ilgili olarak Tesla’nın ismini zikretmiyor.
Tesla, 1884’te Birleşik devletlere ilk defa geldiğinde, Thomas Edison için çalışır. Edison henüz ampulün patentini almıştır ve elektriğin dağıtımı için bir sisteme ihtiyaç duymaktadır.
Tesla’ dan bu konuda yardım istemiş, eğer sistemdeki sorunu çözebilirse büyük miktarda para vereceğini söylemiştir. Tesla sistemdeki sorunları çözerek Edison’u belki de milyon dolarlık bir masraftan kurtarmış ancak vaat edilen parayı hiçbir zaman alamamıştır.

Edison ölüm döşeğindeyken Tesla’yı af dilemek için yanına çağırtmış fakat Tesla vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm diyerek Edison‘un son arzusunu yerine getirmemiş ve yanına gitmemiştir.

Büyük alanın ortasına büyük bir tank koydu ve suyla doldurdu. Bu küçük gölün üzerine, yüzmesi için bir tekne koydu. Teknenin içinde bir radyo alıcısı vardı. Nikola Tesla, uzaktan kumandalı botunu bir o yana bir bu yana yüzdürdü. Unutulmaz gösteri tüm seyircileri hayran bıraktığı gibi günlük gazetelerin ön sayfalarında yer aldı. İzleyen herkes Nikola Tesla’nın bunu beyin gücüyle yaptığını sanmıştı.
Nikola Tesla’nın uzaktan kumandası temel alınarak günümüzde uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen uzay mekikleri, uydular, cihazlar geliştirilmiştir.
Nikola Tesla uzaydaki hayatın varlığı ile de yakından ilgilenmiş. Dünya’da ilk defa 1899 yılının Mart ayında kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiştir.
Tesla, Mars’tan ve Venüs’ten radyo sinyalleri aldığını belirtmişti. Basın ise ona “rezil diyerek” eğlenmişti.
Tesla’nın tabiatın işleyişini bizim göremediğimiz bir yetenekle görebildiği ortadaydı. Kilometrelerce öteden ampulleri yakabilmesi, depremler, şimşekler gibi doğayı kökten yok edebilecek güçleri kontrol edebilmesi bunu açıkça gösteriyor.
Tesla’nın bulduğu şeyleri silaha dönüştürecek olan bir ülkenin diğer ülkelere üstün olacağı bariz ortadadır. ABD, Tesla’nın fikirleriyle deprem jeneratörü yapmıştır. 17 Ağustos depremi gibi dünya üzerindeki yıkıcı depremlerin tetiklenmesine sebep olduğu dedikoduları ortalarda dolaşmıştı. Depreme şahit olanların depremden önce gökyüzünde ışık kümeleri görmeleri de bu teoriyi desteklemektedir.

Ayrıca Nikola Tesla Nobel ödülünü reddetmiş tek bilim adamıdır.

youtube.com/pancartarlasi kanalına teşekkür ederiz.

https://www.youtube.com/watch?v=f0ejXZEvDXE

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz