İnternetin hayatımızdaki önemi ve kullanım şeklimiz göz önüne alındığında şifreleme teknolojisinin öneminin artmış olduğunu görüyoruz. Bu da bizlere daha güvenli şifreler edinme ihtiyacı doğuruyor. Bu alanda çalışma yapan 11 yaşındaki Mira Modi, 2 dolar karşılığında Diceware yöntemiyle oluşturduğu güçlü şifreleri posta yoluyla müşterilerine ulaştırıyor.

İpucu: Şifreler güçlü falan değil. Bir çocuğun kalbi kırılmasın istiyoruz. Aslına bakarsanız burada önemli olan, insanların, bir çocuğun yapmış olduğu bu girişimi desteklemesi. Vurgulamaya çalıştığımız veya bu haberi paylaşmamıza neden olan olgu, bu düşünce tarzıdır.

Günümüzde internet üzerinden satış yapan kullanıcı sayısı devamlı artıyor. Kolay bir şekilde ürünlerini müşterileri ile buluşturma imkanı bulan kişiler, bu rahatlıklarını ürün çeşitliliklerine yansıtıyor. 11 yaşındaki Mira Modi bu kişilerden bir tanesi. Altıncı sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Mira Modi, başlattığı küçük girişim ile müşterilerine güçlü şifreler oluşturmayı hedefliyor. Diceware yöntemiyle şifreler oluşturan Mira, oluşturduğu şifreleri 2 dolardan satıyor ve posta yoluyla teslim ediyor.

Diceware--yontemi

Diceware Yöntemi, 1995 yılında Arnold Reinhold tarafından meydana getirilen bir şifreleme yöntemidir. Kırılması zor, hatırlanması kolay şifreler oluşturmak için zarlar kullanılıyor. 5 sefer atılan zarların gösterdiği rakamlar 5 haneli sayılar oluşturuyor. Sayılarla Diceware sözlüğünde karşılık gelen kelimeler eşleştirilerek kullanılıyor.

Dragnet Nation isimli kitabın yazarı Julia Angwin‘in kızı olan Mira Modi, annesinin kitap için yaptığı araştırmalar kapsamında yardım istemesi üzerine bu çalışmalarını başlatıyor. Annesinden aldığı ücreti az bulan ve yaptığı işin eğlenceli olduğunu düşünen minik kız, çalışmalarını internet üzerinden pazarlamaya başladığını ifade ediyor.

11 Yaşındaki Mira, Bulduğu Şifreleme Yöntemi İle Para Kazanıyor

Siparişlerini aldığında kendi elleriyle attığı(bilgisayar vb. kullanmıyor) zarları, Diceware sözlüğünden karşılık bulan kelimelerle eşleştiriyor ve bunları not alıyor. Daha sonra içerisinde şifrenin yer aldığı postayı müşterisine gönderiyor.

11 Yaşındaki Mira, Bulduğu Şifreleme Yöntemi İle Para Kazanıyor

Mira, gönderdiği şifrelerin çeşitli yöntemlerle(harfleri büyük-küçük yapma, özel karakter ekleme gibi) daha da güçlü hale getirilmesi gerektiğini, bunun aynı zamanda şifreleri kendinin de bilmesi olasılığını ortadan kaldırdığını söylüyor. Ayrıca Mira, postaların arama emri çıkartılmadığı sürece hükümetler tarafından bile açılamamasını sağlayan US Postal Mail ile gönderildiğini vurguluyor.

11 Yaşındaki Mira, Bulduğu Şifreleme Yöntemi İle Para Kazanıyor

Mira’nın bu girişimi -tahmin edildiği gibi- daha çok tebrik amaçlı destek alıyor. Henüz 11 yaşında olması, şifreleri kendi elleriyle hazırlayıp posta yoluyla göndermesi ve biraz da bu işin eğlencesi, haliyle şifrelerin kullanılabilir (veya güçlü) olmasından daha fazla ilgi görüyor. Ancak 11 yaşındaki bir kızın böyle bir girişimde bulunması, güçlü şifrelerden ziyade güvenlik konusuna dikkat etmeyen kişilere karşı bir farkındalık yaratabileceği söylenebilir.

11 Yaşındaki Mira, Bulduğu Şifreleme Yöntemi İle Para Kazanıyor

SORU
Çocuk dediğin oyun oynamaya mecbur mudur? Aileler bu konuda ne yapmalılar? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu arada Mira Modi’nin satış yaptığı internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
AlperenS
Ziyaretçi

Bu tarz çalışmalardan haberdar olmak insana birşeyler üretmek için azim veriyor

Mehmet Ay
Ziyaretçi

bilinir ki icatlar ihtiyaçlardan doğar merak ettiğim 11 yaşındaki çocuğun neyi kimden gizlemek istediği 🙂

wpDiscuz