Mazhar T. Aranıyorsunuz!..

0
414

Sene 2011, aylardan haziran. Mazhar t. adlı üniversite öğrencisi, ajandasına Mutluluk üzerine bir deneme ve kendi hayat felsefesini yazıyor. Hayata mecburiyeti ve bu mecburiyeti elinden geldiğinin en iyisiyle idâme ettirme çabası içinde. Bir yandan işe gidiyor, bir yandan KPSS’ye çalışıyor. Haftalık çalışma programını, ulaşmak istediği hedefleri yazıyor. Küçük dünyası içinde kötülüklerden ırak, mutluluğu yastık altında güvende tutma çabası içinde. Aradan geçen 4 yıl ve o ajanda sayfaları, dünyaya yolculuğa çıkıyor. Nasılı bilinmiyor ama hiç yıpranmamış bir halde kapımın önünde buluyorum onları. Hangi şehirde yaşıyor bilinmiyor ama sayfalar Batman’da buluyor kendini. Hiç tanımadığımız bir insanı anlamak, yaşamına dokunmak, hayallerini göz ucuyla seyretmek…

Ve şimdi kayıp aranıyor!

Mecburlar Ailesi Mazhar T’yi arıyor!…
– Hayal ettiği mutluluğa kavuştu mu?
– Bu anayasaya uydu mu?
– KPSS’yi kazandı mı?
– Hedeflediği kiloya düştü mü?
Mazhar T. bu soruların cevabını bekliyoruz. Çık ortaya ve ajanda sayfalarına sakladığın hayallerine sahip çık!..

Ayşe Gönenç

Belgenin Aslı
mahzarT

Mutluluk Üzerine Deneme

           Bismillahirrahmanirrahim / 20. 06.11 -00.05
“Mutluluğun üstüne yazı yazmak. Ne derece doğru olur bir yazar için açıkçası bilmiyorum. Ama aklıma gelen o kadar çok şey var ki. Yazmaya kalkışsam ne kalem yeter, ne defter. Hatta onu okuyanlar bile sayısız neden gösterebilir.

Aslında bir bilinmezlik bence, ondan dolayıdır ki zamanla haz kelimesi daha sık kullanılır oldu. Yanılıyorum galiba zevkte çok kullanılmaya başlandı. Gibi gibi devam etmeye başlasam, dediğim gibi sayısız kelimeler çıkar ortaya. Aslında hepsinin yarattığı şey, insana kazandırdığı tek şey mutlulukla buluşuyor. Ama mutluluğun arasında sıkışıp kalmanın ona açıklayamamanın sıkıntısını yaşıyoruz. Yoksa onu yaşayamamanın sıkıntısı mı Biz galiba mutluluğun açılımının derdinde değiliz. Mutlu olmanın derdindeyiz.
Hemen her gün, her an, her saat, her saniye mutluluğun formülünü arar dururuz iç dünyamızda. İç dünyamıza o kadar kapılırız ki. Bazen hayal aleminde dünyada tadamadığımız mutluluğun şehvetinde kayboluruz. Her şey gözümüzün önünde pembe bulutlar üzerinde uçar gider. 

O anın koşulları ne kadarına müsade ederse, o kadar zaman o tozpembe mutlulukla içimizi ferahlatır, sinirlerimizi yatıştırırız. Kimimiz o kadar mutlu olmuşuz ki, hayal aleminde sadece biz varmışız gibi davranmaya,  sanki evrende yalnızca hayal kuran, kendi kendine konuşabilen ve düşünen tek bizmişiz gibi davranırız.
Mutluluk konusunda yazılmış sayısız kitap, yazı, makale biraz abartalım formüller bile üreten insanlar var. Birine cennetten bir köşe satmaya benzer bu. Yani fasafiso (gerçekçi olalım). Mutluluk her andır. Yüce yaratıcı öyle bir zihin, öyle bir kainat vermişler ki. Mutlu olmamak, mutluluk saçmamak elde değil.
Görme özürlü bir insan düşünelim. Doğuştan beri görme yeteneği yok. Bırakın mutluluğu tarif etmesini, göremediği şeyin hayalini nasıl görüpte hayal kurup mutlu olsun. Görme özürlü insan bile haline şükredip, hayatından memnunsa. O zaman sıkıntı gözleri gören körlerdedir. Mutluluk hamd etmektir. Şükretmektir. Rab’ten dilemektir. Allah (c.c) mutluluğu insanın her zerresine işlemiştir.
Malı çok olup evinde aç uyuyan insanı düşünmüyorsa. Bir giyip ikincisini atıyorsa. Hayata anlam katacağına; malına, mülküne güvenip başkalarına eziyet edip, haksızlık ediyorsa. Ve bunun adına mutluluk duyarsa…
Ondan sonra Hak Teala onu cezalandırıp, elindekilerini alınca, isyana girmeye ve başka şeylerde aramaya başlıyorsa mutluluğu. İşte o zaman asıl kaynağı, yani hakkı unutmuş bir putperest gibi sağa sola ona buna atmaya başlar. 
Kainatın sahibi her insanın taşıyabileceği yükleri verir. Şükür eden, kanaat edene ayrı. Aç gözlü yamyamlara ayrı yükler verir.
Mutluluğu çoğumuz malda, mülkte ararız. Elde edemeyince isyana girer, günahkar olur, safsatalara yönelmeye başlarız.
Unutmayalım ki her şey kısmettir. Olumlu düşünelim. Belki Yüce Rabbimiz bize bunu uygun görmüştür. Belki fazlası bizi azdırır.
Hamd olsun mutluluk mutluluğu istemektir. Yürümektir, yemektir, içmektir, görmektir, tutabilmektir, hissedebilmektir, tadabilmektir, konuşabilmektir, okuyabilmektir.
Mutluluğu kaynağından istemektir, hayırlısını dilemektir. Ya bu yazdıklarımdan biri olmasaydı bizde, o zaman ne olurdu? Onun için hamdolsun bin kere. “
….

Mazhar Anayasası 01.09.11 ‘de hazırlandı.

İdeal yaşam koçluğum ve hayat felsefem
……………………. not: 79 kg / hedef: 65-70
* Az yemek. Şeker yok. Ekmek yok. Yağ yok.

* Sıkıntı yok= her ne sebeple olursa olsun ne kendini ne de aileni huzursuz etme. Her şey zamanla unutulur.
* Küçük düşme;  ideallerini kimseye anlatma.
*  Boşboğaz olma, boş konuşma, dolu konuş.
* Saygılı ol, Saygın ol.
* Dikkatli ol, çabucak karar verme.
* Bir hedefte karar kıl. Ve azimle sadece oraya odaklan ve çalış
* Nefsine hakim ol. Ona yenik düşüp de isteklerini yapma.
* İdealist ol. Allahın izniyle en iyisini yapmaya çalış.
* Unutma! Çalıştığının hakkını alırsın.
* Her zaman dua et.
* Küçük insanları düşünme. Akıllı ve saygım insanları dinle, takip et ve arkadaş ol.
* Hayatından sildiklerini düşünme. Bırak onlar seni düşünsün.
* Kimseyi çekiştirme. Aciz değilsin. Sen bir asilsin.
* Durmadan not al!  { ki sonra böyle ayşenin eline düşsün :)) }
* Hesaplarını iyi yap, sabret ve azminin dışına çıkma. Sağlam kafayla hazırladığın bu yasalara sahip çık ve harfiyen uy!

Haftalık Çalışma Programı 2011-2012

Hafta İçi
08.00 – 18.00 = İş
18.30 – 22.30 = Okul
22.30 – 23.00 = Dinlenme, namaz, yemek
23.15 – 00.00 = Okul Ders Tekrarı
00.00 – 00.15 = Dinlenme
00.15 – 01.00 = Okul Ertesi Gün Hazırlık
01.00 – 02.00 = Matematik 1
02.30 – 07.30 = Uyku
07.30 – 08.00 = İşe Hazırlık

Cumartesi
08.00 – 13.00 = İş

13.00 – 14.00 = Yürüyüş
14.00 – 14.30 = Dinlenme
15.00 – 17.30 = Haftalık Okul Dersleri
17.30 – 18.30 = Yürüyüş
18.30 – 19.00 = Yemek
19.15 – 00.15 = Haftalık Okul Ders Tekrarı ve yeni haftaya hazırlık

Pazar
09.30 – 10.00 = Kahvaltı

10.00 – 12.00 = Alttan derslere çalış
12.30 – 14.30 = Kpss (üstü çizilmiş)
15.00 – 17.00 = Mat.1 tekrar ve soru çözümü
17.00 – 20.30 = Yürüyüş
20.45 – 22.45 = Kitap okuma
23.00 ——- uyku

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz