Kırıltı

1
544

Canlı ve cıvıl cıvıl renklere sahip nesneler yorabilir bakan gözleri. Ve yorabilir; o gözlerin görüntüleri götürdüğü beyni. Ve değil midir ruh, renkten çok nesnenin şekli ve dokusundan etkilenir. Siyah-beyaz fotoğraflar da böyledir. Bir kadını renkli çekerseniz elbisesine, siyah beyaz çekerseniz ruhuna tutarsanız merceğinizi. Ve ruh, sizi şekle ve hizaya sokan görüntülerle beslenir.

Emirgan’da, rengarenk bir lale bahçesinde olmaktansa nadasa bırakılmış bir tarlada kuru otlar arasında, ya da bir orman kuytusunda, kurumuş yapraklar altında; ölen ve yeşerecek doğanın kokusunu duymayı her zaman tercih etmiş bir yüreğe sahibim. Ve yok olmayı beklerken, henüz dönmeyi sürdüren dünya,  kendine çeker beni her zaman. Hem dünya hem ben, ikimiz de yaşıyorken; güzeli çekmeye çalışan bir emekçiyim. Güzeldir; peşinden koştuğum benim.

Fotoğraf sanatının ışıkla yazı yazmak olduğuna inanan, fotoğrafla yazı yazmanın duyuş ve düşünüş gerektirdiğine birilerini inandırmak için çalışan ben; sıra kelamı kağıda düşürmeye gelince korkuyorum. Kalem tutarken korkudan titreyen ellerim, fotoğraf çekerken cesaretli bir avcıya dönüşüyor. Bu nasıl oluyor bilmem ama şairler de güzelin peşinden koşar onu bilirim.

Ve Ahmet Arif’ten duyduğuma göre namus işçisi, yürek işçisidir şair olanlar. Kelamı kağıda düşürmekten korkmazlar benim gibi. Korkmayan bir şairin, gönlünden düşen bir şiiri de sunuyorum sizlere. Merceğimi ruha tuttuğum, siyah-beyaz fotoğraflarımla birlikte…

Şair Ayşe Gönenç’e teşekkürlerimle…

Analog Adam

KIRILTI

otların teninde dibinden sararır varlık
bir fısıltı düşüverir ovaya
saçları buram buram yalnızlık.
sarısı, yeşili, kızılı ve süt liman
ıssızlık uzaktan bir elin avuç içini duyumsar
suyun perçeminde, mânâ
sazlıklar, şebboylar
kuru bir öksürük sonra
rüzgâr çatırdayan yaprak
buğusu yeşil ormanın
fütursuzca şekil alıyor uyku
çiğlenen sessizce düş yumağı
telaşı unutan ana rahminde
inceden kırıltı kırıltı kahvesi
gözlenen dal yumağı
diriliş içinde hava
bir ormanı masala koşturur

Ayşe Gönenç

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
bir kırık karanfil
Ziyaretçi

Yeniden filizlenmeyi bekleyen bir kalp gibi…

Harika bir yorum tebrik ederim…

wpDiscuz