Düşüncenin İncesi Nerede Bulunur?

0
404

Ekvatordan şişkin, kutuplardan basık, dönüp duran dünyamızda düşüncenin incesi vardır. Doğada az bulunan maden gibidir. Bütün yaratılmışlarda görülmez. Sayıları çok az olsa da bu dünyada bazı insanların alametifarikası, ince düşünceli olmalarıdır.

BAY-M-119x300İnce düşünmek tek başına çoğunluk kafasıyla düşünebilmek, yapacağın eylemi sadece kendi açından değil de birkaç farklı açıdan değerlendirebilmeyi başarabilmektir. Açı demişken üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir sevgili dostlar. 30-60-90 üçgeninin tılsımı nedir, soru çözmekte ne işe yarar bilmiyorum. Geometri dersini sevenler parmak kaldırsın.

Onlar ince düşünürler demeyeceğim. İnce düşünmek fıtratta varsa vardır. Sonradan öğrenilmez. Yaşadığın toplumla, ait olduğun etnik kimlikle, geleneksel programlamayla ilgisi yoktur. Bir çeşit umursama ve mustarip olma halidir. Kişi, eylemlerinde sadece kendisini düşünmez. Fayda söz konusu olduğunda ikinci ve üçüncü şahısları da göz önünde bulundurur. Amacı tırnak içinde birilerine iyi görünmek değildir.

Onlar rafine edilmiş insanlardır. Yeryüzünde insanlığı temsil ederler. Kalp kırarım endişesini taşıdıklarından ötürü kendi kalplerine zarar verirler. Olmadık yerlerinde sivilceler çıkar. Çabuk yaşlanırlar, saçlarına aklar düşer. İnce düşünmek, yaygın görüşe göre genç yaşta ölüme de sebebiyet verebilir. Şairlik, yazarlık, ressamlık genel olarak sanat diye isimlendirdiğimiz işlerin icrası bu insanların tercih ettikleri mesleklerdir. Bunların içerisinde kendisini bir türlü bir kalıba sokamayan ince düşüncelilerin ise durumları hiç iyi değildir. Ya konuşarak sınırları zorlarlar ya da konuşmamak üzere susarlar.

İnce düşünebilen az sayıda insanlardan bir tanesidir Atasoy Müftüoğlu. Vakti Kuşanan Adam adlı belgesel programının fragmanında, kendisiyle ilgili konuşanlardan bir tanesi şöyle demişti.

-Hep büyükler nerelisin derler, ne iş yapıyorsun derler.
-Bu öldürücü bir sorudur. Senin varlığını yok eden bir sorudur.
-Varlığa hitap eden bir kelimeyle başladı söze.
-Nasılsın dedi.
-Sanki biz uzun yıllardır tanışıyormuşuz gibi…

Sevgili dostlar; o çok kullandığımız “nasılsın” sorusundaki inceliğin ne kadar büyük olduğunu görmenizi istiyorum. Belki de hepimiz aynı şeyi yapıyoruz. Tanıştığımız insanın nereli olduğu veya ne iş yaptığı daha önemli geliyor bize. Bir insanın nereli olduğu, ne iş yaptığı sorularını sormak onun kişiliğini bir kenara bırakmaktır. Aslında önemli olan onun nasıl olduğudur. Önce nasıl olduğunu öğrenmek ince düşünmenin bir tezahürüdür. Diğer soruların cevapları konuşma içinde zaten gelecektir.

Dostlar bu mustaripliğin bir tezahürü olan bu şiiri çok severim. Bu sancıyı içinde ömrü boyunca hisseden Abdurrahim Karakoç Usta’nın ruhu şad olsun.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz