İlk sayısını Aralık 2015’te çıkaran Tahrir Dergisi ikinci defa okuyucusunu selamlıyor.

0
264

İlk sayısını Aralık 2015’te çıkaran Tahrir Dergisi ikinci defa okuyucusunu selamlıyor. Bu sayının ön sözünde şunlar söylenmiş:                       

İyilik kartopuna benzer. İlkin; birisi çıkıp bir avuç karı sıkıverir iki eliyle. Böylece bir iyilik yapıverir. Sonra, onu kar üstünde yuvarlar. Yuvarladıkça görür ki belki bir kardan adama gövde olacak kartopu, gittikçe büyüyor. Bu çalışma, kardan adam tamama erinceye dek, kendisine yeni omuzdaşlar bularak devam eder. İlk sayımızla ikinci sayımız arasında olanlar; bize buna benzer şeyler düşündürdü.tahrir2-ON

Tahrir Dergisi ikinci sayı röportajını yine bir şair ile yapmış. Ahmet Murat, “Titizlendikçe az yazıyorsunuz. Ama az mı, neye göre az, ona da bakalım. Sunullah Gaybi’den, ne bileyim Yahya Kemal’den, Osman Ziya’dan ya da Asaf Halet’ten daha çok yazmışım.” diyor. Bu röportajın yanı sıra hayalî/gölge oyunu ustası ve tiyatro oyuncusu Kemal Atangür ile de hem Karagöz oynatmaya  nasıl başladığına hem de başka birtakım meselelere dair hoş bir sohbet gerçekleştirmişler.

Bu sayının şairlerine gelince: Ahmet Menteş, Arif Mete, Seda Kuru, Cemil Aydın, Ebubekir Çağlar ve Hatip Çiçek. Öykücüleri: Selim Baki, Tuğba Yavuz, Neşe Gürer. Düz yazı türündeki diğer eserlerin sahipleri ise: Ahmet Akgül, Cansu Oğuz, Hüseyin Rahmi Göktaş, Kemal Bacak, Muhammed Enes Çınar, Elif Bilge Palaz, Fatma Dabak, Taner Sarıtaş, Uğur Çavdar ve Zeynep Büşra Ünsal, Seher Kocabay.

Mustafa Uçurum, Sait Faik Abasıyanık hakkında yazmış. “Yazmasa deli olacak bir içtenlikle hikâyeler yazan Sait Faik; dilimizin tadı tuzu kıvamında seslenişlerle her dem yenilenen hikâyelerle günümüzde de dil zevkimize hitap eden bir yazar olmaya devam ediyor.” Uğur Çavdar ise İsmet Özel yazı dizisinin ikincisini kaleme almış: Henry Sen Neden Buradasın? İsmet Özel’in derdi: Dünya Sistemi.

Mustafa Kılınç, Süleyman Üzümcü ve Hasan Hüseyin Kocaoğlu ise dergiye fotoğraflarıyla ve çizimleriyle destek olmuşlar.

            Tahrir Dergisi’ni bulabileceğiniz adresler şunlar:

  • Tokat – Romancı Sahaf
  • İstanbul – Üsküdar İskele Büfe ve Beyazıt Sahaflar Çarşısı 26 nolu sahaf
  • Bursa – Seriyye Kitabevi
  • Konya – Hüner Kitabevi
  • Hatay – Doğubatı Kitabevi
  • Van – Star 2000
  • Ankara – Kurtuba Kitabevi
  • Ayrıca yakın zamanda Eskişehir, Çanakkale ve Isparta’da da Tahrir Dergisi’ne ulaşabileceksiniz.

Tahrir Dergisi’ni sosyal medya üzerinden takip etmek için:

            * Twitter: twitter.com/tahrirdergisi

            * Facebook: facebook.com/tahrirdergisi

            Ayrıca iletişim için mail adresi: tahrirdergisi@gmail.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz