Bay M (5. Bölüm) – Hatırlayan El Kaldırsın

0
473

Doksanlı yıllarda geçti benim çocukluğum. Bizimkiler dizisi -ölen ölür, kalan sağlar bizimdir- düsturuyla yayın hayatına tüm hızıyla devam ediyordu. Serdar Ortaç, göbek üstünden kumar masalarına geçmemişti daha. Gülşen, dekolte mefhumunda cesaretini toplayamamış, pijamalarını çıkarmamıştı. Yaşı müsait olan mecburlar bilirler. Milenyumla yatıp, onsuz kalktığımız günlerdi. Nasıl bir şeyse bir türlü gelmezdi milenyum. O yıllarda mahiyeti hakkında çeşitli rivayetler uyduruluyordu. Bir kısım insanlar milenyumun yeni tespit edilmiş bir element olduğunu düşünüyordu. Bir kısım, milenyumun dünya pazarına yakın zamanda sunulacak bir araba markası, bir kısım ise NASA tarafından tesadüfen bulunan bir gezegen BAY Molduğunu iddia ediyordu. Siyasi gündem sıkıştığında milenyum yetişiyordu imdada. Milenyumdan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Öyle bir hava vardı ki; zannedersin milenyum gelince dünyada işsiz kalmayacak, insanlığın bütün mecburiyetleri toprağa gömülecek, Türkiye başka bir yere taşınacaktı.

Ey algı sen ne masum şeysin! Eline bir şeker ver; istediğin yere götür.

Nihayet bir gün geldi milenyum. Ve üzerinden şu kadar sene geçti. Avrupa Birliği’nin kapıları bize açılmadı. Melih Gökçek belediye başkanlığını bırakmadı. Yaptığı evliliklerde bir türlü mutluluğu yakalayamayan Seda Sayan, evlenme eyleminde ısrarını sürdürdü. Özgürlüğe ihtiyacı olduğu düşünülen ülkelere savaş açmak suretiyle sözüm ona özgürlük getirildi. Birileri öz vatanında üvey olduğuna inandırılırken, çocuklar ölmeye devam etti.

(Doksanlı yıllardan bugüne değişmeyen şeylere dair örneklerinizi bekliyorum dostlar.)

Milenyumdan sonra yokluğu dışarıya pantolonsuz çıkmak kadar mühim olan cep telefonu hayatımıza girdi. Kahır çekenlerin atası Haydar Dümen, yazılı basında boy gösterdi. Süper kahramanımız Polat Alemdar, yeraltı dünyasına adımını attı. Ekranların bilge kişiliği Acun Ilıcalı yarışmalarına başladı. Her türlü muhabbetin anavatanı Facebook hizmete açıldı. Nazarımda en ilginç değişim Mahsun Kırmızıgül’de oldu. Adamın içinde Steven Spielberg saklıymış da doksanlı yıllar izin vermiyormuş sanki. Milenyumdan sonra yedinci sanat hızlı bir yönetmen kazandı.

mahsuneskiyeni

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz