– Ebru Nedir?

Ebru, yoğunlaştırılmış su üzerine toprak boyalarla , renklerin birbirini itmesi sonucunda oluşan sudaki görüntünün kağıda alınması sanatıdır.

Ebru Geleneksel Türk Sanatları arasında yer alır. Hat ve Tezhip Sanatlarıyla da birleşerek inanılmaz güzellikte örnekler ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca günümüzde ebrulu kağıtlarla katı sanatı da yapılmaktadır. Katı sanatı kağıt oymacılığı olarak ifade edilmektedir.

Oluşturulan görüntüler üzerine çiçek desenleri uygulanır. Sanatçı kendi yorumuyla soyut çalışmalar da uygulayabilir. Günümüzde bunun örnekleri bulunmaktadır.

ebru1ebru2
Ebru Malzemeleri

– Ebru Malzemeleri

  • Çeşitli renklerde toprak boyalar
  • Sığır Ödü
  • Gül Dalı ve At kılı kullanılmış fırçalar
  • Kitre
  • Çeşitli kalınlıklarda bizler
  • Tekne

Ebru Nasıl Yapılır?

İlk işimiz kitre hazırlamaktır. Kitre, tekne üstüne atılan boyaların kağıda geçmesini sağlar. Ben toz kitre tercih ediyorum. Toz kitre deniz kadayıfından elde edilir. Kitrenin kaç gram atılacağı tekne boyutuna ve suyun miktarına göre ayarlanır. Kitre suya atıldıktan sonra 24 saat beklenmeli ve arada karıştırılmalıdır. Süre geçince tül çorap ya da bir tülbent yardımıyla süzülür. Topak kalmayana kadar süzme işlemi tekrarlanır. Su yüzeyinde kabarcıklar da kalmamalıdır.

Sonra boya ayarının yapılmasına geçilir. Önceleri farklı renkteki topraklar suyla ezilerek boyalar hazırlanırdı ve bu yöntemle boya elde edilmesi çok zahmetliydi. Piyasada öd ve su ayarı yapılmış  ya da yapılmamış boyalar var. Ayar yapılmamış boya almak nispeten daha iyidir.

Sığır Ödü dediğimiz sıvı, renklerin kitre üzerinde açılmasını sağlar ve renkler öd sayesinde birbirine karışmaz. Birbirini iterek tekne yüzeyine dağılırlar. Atılan boyada kumlanma olursa su eklenmelidir. Az açılıyorsa öd eklenmelidir. Boya ayarı her çalışmada tekrarlanmalıdır.

Renkler ayrı kavanozlara konulur. Her birine fırça konulur. Renk atarken fırçamızı iki üç sefer sıkmalıyız. Renklerin tekne yüzeyinde dengeli olması gerekir. Sadece renk atılıp başka işlem yapılmayan ebruya battal ebru denir. Battal ebru her çalışmada ilk yapmamız gerekendir.

Kağıt, tekneye konulurken bir köşeden başlanılarak  yatırılır. Eğer hava kabarcığı kalırsa bu ebrunuzu bozacaktır.

Ebru, çok sabır isteyen bir sanattır. Her ebru bir tanedir. Aynısından yapılamaz. Bu özelliği insanın da tek olmasına benzer. Hepimizin parmak izi farklıdır. Ebruda kontrolün yarısı hatta daha azı size aittir nasıl olacağına su karar verir. Teknede çok güzel gördüğünüz bir ebru kağıtta farklı çıkabilir. Hayatta da insan çok çabalasa da kader tecelli eder. Ebru adeta suya nakış işlemek gibidir. Ve insana en başta sabrı öğretir. Suyun ahengine kapılıp tekrar tekrar ebru yapmak istersiniz. Bir kez büyüsüne kapıldın mı seni renklerin dünyasında damla damla gezdirir. Aslında attığınız renkler o anki ruh halinizi de yansıtır. Adeta suya aksedersiniz. Suda kendinizi görür ve yakalarsınız.

Ayarlı tekneler , güzel renkler ve bol ebrulu günler dileğiyle…
Siz de ebruyu deneyin ! Sudaki yansımanızı görün!

Asuman Sayıbaş Özbay

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz