Hiç çirkin olabilir mi adı Yusuf olan? Elbette gömlek satabilir Züleyha isminde biri. Ve saraylardır devrimin en güzel yeri.

Kusura bakma kırgınım sana. Kırılmışlık bir kusurdur aslında. Sormak istemiyorum. Biliyorsun, ne sorduysam sana cevabını biliyordum ben sadece cevabı senden duymak istiyordum. O gün evet dedim bu son görüşüm olacak seni…Tesadüfi birkaç kez görmüşlüğümü saymıyorum. Ama bakmadım sana. Bitmiş dedim. Demek ki içimde de bitmiş bu iş.

Ne bir şampuandın, su doldurup içine tekrar yıkanmak için ne de bir televizyon kumandasıydın çarpılıp yeniden çalışacak. O an anladım hiç gitmediğin ve gidemeyeceğin şehirlerin yolcusuydum bu yolculuk sadece bana aitti.

Bugün bana aldığın ne varsa hediye paketine koyup üzerine bir kurdele kondurup çöpe attım. Hiç canım yanmadı. Anladım artık aşık değilim. Kimseye eyvallahım yok! Daha böylesi diz çökmem, boyun eğmem! Saçma sapan hareketler yapmam güldürebilmek için. En iyisi de şiir yazmam. Bir umut şiir olurum birinin satırına… Merhametli yanım acıyor yaşanmamış hatırına. İçim bir çocuk kucaklıyor.

Bir insanı en çok ne acıtır bilir misin? Haklısın diye başlayan cümlelerin haksızlığı. Oysa sen hiç haklı görmedin ama haksızlığın diye başlayan cümlelerinde de haksızlığının altını hiç çizmedin. Suçlamıyorum seni. Adalet kimin olmuş ki Themis acı çekmesin?

Ben masumiyeti gözyaşını koluna silen çocuklara adıyorum. Ve yaramazlığımı burnunu karıştıran çocuklara… İçimden tek bir ah yok sana. O kadar yoksun ve bir o kadar olmamışlığın var sadece dairliğinde…

Sevmek hiçbir zaman karşılıklı bir fiil olmamıştır. Eric Fromm’un da ”Sevme Sanatı” hiçbir zaman uymamıştır bizim aşık olma raconumuza. Biz Samsunlu Orhan abimiz nasıl sevmişse öyle severiz.Bir liseli Anna okumamışsa en azından Genç Werter’in acısını bilmeli. ”Aşkı böyle bilmesin çocuklar!” demiş neticede Feridun abi.

Bu son olsun gözüm. Bu aşk son olsun. Kıyısından dibine vurduğun, içine girip henüz boğulmamışlığın okyanusa Antartika’dan selam duruyorum. Hep böyle mi olacak? diye sormuştum ya cevabını yine biliyorum ”Evet hep böyle olacak!”. Ama bu da geçecek. Ne demiş Rusyalı Dostoyevski amcamız;

”İnsan her şeye alışır.”

Beyza Hilal Nur Dindar

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz