Bay M (1. Bölüm) – Bay M’den Herkese Merhaba!..

0
775

Başlıyoruz…

Benim adım M…

Biraz sonra anlatmaya başlayacağım serüven, sinir uçlarınıza dokunabilir. Yüreğinizin telini titretebilir. Omzunuza anlam veremediğiniz bir ağrı yapıştırabilir. Tıka basa yemek yediğiniz halde midenizde bir boşluk bırakabilir. Uzun süreceği için vaktinizi alabilir. Okudukça kendini bulan olabilir, kendini bulup da inkar eden olabilir. Abartılı bulan olabilir. Bu ne ki ben daha fazlasını yaşadım diyen olabilir. Aslında ben de tam bunu düşünüyordum, sen benden önce davrandın diyen olabilir.   Bu ihtimallerin hepsi mevcut olmakla birlikte; sırf yaşadığı hayal kırıkları yüzüne vuruldu diye küfreden olabilir. Bu hikâye hepimizin birer mecburiyet mahsulü olduğunu göstermesi açısından kafa da karıştırabilir. Fakiri, zengini, öğretmeni, öğrencisi, annesi, babası, gelini, damadı, karısı, metresi, dostu, düşmanı kısacası herkesi rahatsız edebilir.

BAY MKendime Bay M dedim. Bay; size soğuk onlara ılık, gençlere modası geçmiş, feministlere cinsiyetçi gelebilir. Önemsemiyorum. Bilakis adımın çok önemli olmadığını, hepimizin birer mecbur olduğunu ve bu yüzden birbirimizi iyi tanıdığımızı iddia ediyorum.

Kafka; “Belirli bir noktadan sonra geri dönüş yoktur. Bu noktaya erişmek de gerekir.” der -günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine aforizmalarında. Var edilen dünyanın kum saati akmaya başladığından beridir, insan denen yaratılmış; hayatı manevi doyum ve maddi hazların yerine getirilmesi için sürdürülen bir yolculuk olarak değerlendirmiştir. Bizim ülkemizde manevi doyum; gelenek denen senden öncekilerden sana, senden de senden sonrakilere öğretilecek paket programın yerine getirilmesi olarak algılanmıştır. İnandığın şeyi tanımaya çalışmana bile izin vermez gelenek. Hâlbuki Yüce Yaratıcı kullarına her daim düşünmelerini emretmiştir. Bunun dışında iyi bir meslek sahibiysen, dolgun da bir maaşın varsa ve eşin güzel ya da yakışıklıysa madden olmak istediğin noktadasın demektir. Bu sistem sana daha fazlasını düşündürmez. Nitekim bütün noktalarda varsındır. Buraya gelene kadar kaçırdıklarının hiç önemi yoktur. Bu yolculukta kırılan heveslerinin, eskiyen heyecanlarının, örselenen ruhunun kazandıklarının yanında esamesi okunmaz. Çünkü bunları sana mecburiyetlerin yaptırmıştır. Bu noktalara ulaşmaya mecbursundur. Doğduysan yaşamaya, yaşıyorsan ölmeye mecbursundur. Yaşamını devam ettirmek için karnını doyurmaya mecbursundur. Ekmek almak için fırıncıya, fırını yakmak için oduncuya, odun toplamak için ormana, ormana gitmek için yola mecbursundur. Yalnızlığa elverişli bir yaratık olmadığın için konuşmaya, konuşamıyorsan yazmaya, yazıyorsan paylaşmaya, paylaşıyorsan okunmaya mecbursundur. Dolayısıyla en kesin ortak noktanın topraktan yaratılmak olduğu insana mecbursundur.

Birbirimize mecburuz madem neden bu kadar yalnızız sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Ortak noktamızı bulamadığımızdan ötürü yabancıydık şimdiye kadar. Serüvenimiz başlıyor dostlar; haydi sürün elinizi hayatınızın sihirli lambasına..

              1. Bölüm Sonu

(Bay M, yeni bölümleriyle her çarşamba sizlerle)

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz