Bay M (3. Bölüm) – Geçmişinizi Silemezsiniz

0
482

Anadolu’nun orta bölümüne denk düşen yörelerinden birinde vakti geldiğinde doğmuşum ben. Hangi tarihte doğduğumu söylemeye gerek görmüyorum. O başlangıcı bilemeyiz çünkü biz, her şey olup bittikten sonra başladığımızı öğreniriz. Daha sonra başladığım muhtelif şeyleri BAY Mhatırlıyorum ama en baştaki başlangıcın mecburiyeti her daim devam edecek bunu biliyorum. Liseye kadar bütün okullara kanunun öngördüğü yaşlarla doğru orantılı başladım. Üniversiteye geç, sigaraya ise erken başladım. Araba kullanmaya henüz başlayamadım. Pırasa yemeye liseden sonra başladım. Bilgisayar kullanmaya üniversiteden önce başlayamadım. Dört sene önce de işe başladım ve yaşlanmaya da işe başladığım gün başladım.

Bakın bir mecburiyetimiz ortaya çıktı, biz “başlamak” eylemine mecburuz dostlar. İyi ki başlamak icat edilmiş, yoksa ne yapardık.

(İlginç başlangıçlarınızı göndermenizi bekliyorum dostlar.)

Ete ve kemiğe bürünüp hayata sürüldükten sonraki bebeklik ve ilk çocukluk dönemimde anlatılacak çok bir şey yok. Ayla dede-torun ilişkisine girdiğimiz, saklambaç oynarken ebenin seni bulmasının, Tanrı Parçacığının bulunmasından daha önemli olduğu yıllarımızdı bizim onlar. Geçen günlerin sayılmadığı, hemen büyümeyi istemek gibi tuhaf bir aceleciliğin hayallerimize hâkim olduğu yıllardı. Söylenmesi kolay, taşınması zor şekilsiz, hacimsiz acı denen yük, küçük omuzlarımıza çöreklenmemişti henüz; her gün yepyeni rüyalarla başlardık hayata.

Sonra ise sönen her günün sonunda geçmişini silmeye çalışmakla geçirir insan. Aslında anlamsız bir uğraştır bu. Eğer dün olmasaydı bugünü hangi günle kıyaslayacaktık. Bugün olmasaydı yarını nasıl hayal edecektik. Hatıralar, gerçekler ve hayaller -ki bunlar bizim ekmeğimizdir- dün, bugün, yarın sayesinde vardır. Sırf acı vermesin diye dünü silebilmiş olsaydık, bugün hayal ve gerçek birbirine karışacak, hatıralar bu hengâmede kaybolacaktı. Demem o ki dostlar; geçmişe yüklenmek boşuna, bugün başka türlü de olabilir diyerek yarına bakabiliyorsak bu geçmiş sayesindedir. 

“İnsan; dün, bugün ve yarının kavgasını ayırmaya çalışırken hayatını kaybeden zavallı bir yolcudur.” TOLSTOY

Toprağın bol olsun Tolstoy Usta…

Mevzunun anlam ve önemine tezat bir şarkıyla devam edelim. Geçmişiyle barışamayan mecburlara gelsin.

Şebnem Ferah’a teşekkür ederiz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz