Ayasofya Dergisi 11. Sayısı Çıktı!..

0
365

Ayasofya Dergisinden Devlete ve Millete Destek!

Ayasofya dergisi bu ay, ön ve arka kapağında yer alan sözlerle edebiyat gündeminde…

Ön kapakta, Yedi İklim dergisi genel yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal ile yapılan söyleşide yer alan“Ümmetin ve İnsanlığın Yükünü Taşıyoruz” sözünü kapağına taşıyan dergi, arka kapakta ise, son dönemde devlete ve millete yapılan terör eylemlerine karşı, kısa fakat öz bir bildiriyle bizlerle:

Ayasofya Dergisi olarak devletimiz ve milletimizle omuz omuzayız.
Her türlü terörün karşısındayız. Terörle mücadele eden tüm güvenlik
güçlerimize muvaffakiyetler diliyoruz.
Ankara ve İstanbul başta olmak üzere terör saldırılarında yaşamını yitiren masum insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Kendi gündemini kendisi belirleyen bir millet hedefi kuran dergide, kendi gündemini kurmak üzere çok değerli bir söyleşi daha yer almış. Yeni Şafak gazetesi ve Film Arası dergisi sinema yazarı Suat Köçer: “Yeni Türkiye Sineması’nın İlerlediği Bir Noktadayız.”

Kendisini daha çok Yedi İklim dergisinden tanıdığımız, Fatih Budak, Ali Haydar Haksal’ın Sezai Karakoç’u daha iyi anlamamızı sağlayan eseri Eleğimsağmalarda Gökanıtıkitabına dair güzel bir tahlil, irdeleme yapmış. Derginin kadim yazarlarındanMuhammed Said Çimen ise Ali Haydar Haksal’ınZarif Şair Cahit Zarifoğlu kitabına dair güzel bir incelemeyle yer almış.

Bu sayınının diğer öne çıkan çalışmaları: Bu sayının diğer öne çıkan çalışmaları: Eda Fırat’tan Mevsim Beni Ölüme Çağırıyor adlı güzel bir şiir, Recep Terler’den İman, İmkân ve Ayasofya adlı bir mektup, Yusuf Bilâl Aydeniz’den Çağ ve Toplum; Kerem Pelerinden Şiire Bakış adlı bir analiz, Mehtap Altan’dan Sapan adlı güzel bir hikâye, Ali Kemâl Çeliktaş’tan İslâm ve Entelektüeller adlı güzel bir deneme ve geçtiğimiz günlerde Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden Feyza Acısu’yaithafen Rukiye Aydın’dan Gökyüzüm adlı kıymetli bir şiir…

Feyza Acısu’ya ithaf edilen şiirden:

Annem;
Kuş kanadından vurulabilir
Ceylan bacağından
Bir delikanlı şakağından
Anne kalbinin tam ortasından

Bir gökyüzü vurulamaz
Bir de su yatağından.”

 Dergiye aşağıdaki mail adresi ve linklerden ulaşabilirsiniz:

ayasofyadergisi@gmail.com
ayasofyadergisi.com
twitter.com/ayasofyadergisi
facebook.com/ayasofyadergisi
instagram.com/ayasofyadergisi

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz