34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Başlıyor

0
117
34. Uluslararası İst34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı İzlenimleri
34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı İzlenimleri / 1

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 34. kez 7-15 Kasım 2015 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de kapılarını okurlara açıyor.

Fuarın Teması ve Onur Çizeri

Bu yıl Kitap Fuarı’nın teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” seçilmiş bu yıl.  Tema kapsamında İstanbul Kitap Fuarı, yurt içinden ve yurt dışından güzide yazarları konuk etmeye hazırlanıyor.

Kitap Fuarları Danışma Kurulu tarafından alınan kararla karikatürist  Tan Oral 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Çizeri” olarak belirlenmiştir. Fuar süresince Tan Oral’ın da katılımıyla çeşitli söyleşi ve etkinlikler düzenlenecektir. TÜYAP tarafından Onur Çizeri Tan Oral‘ın yaşamı, çalışmaları ve eserlerinden seçmelerin bulunduğu bir kitap ve bir sergi hazırlanmaktadır. Küratörlüğünü Sadık Karamustafa’nın üstlendiği Tan Oral Sergisi, fuar süresince ziyarete açık olacaktır.

Onur Konuğu Romanya: “Size Bazı Sözcükler Borçluyuz”

Kitap Fuarı’nın bu yılki Onur Konuğu Romanya olacak. Romanya, fuarda “We owe you some words / Size bazı sözcükler borçluyuz” sloganıyla yer alacak. Bu sloganı seçmelerinin sebebi Türkçe’den dillerine geçmiş çok sayıda kelime bulunması ve iki dil arasındaki etkileşim. Romanya, sunacağı etkinlik programıyla iki ülkenin dili, edebiyatı, kültürü, yazarları ve yayıncıları arasında köprü kurmayı hedifliyor.

İstanbul Kitap Fuarın ilk 4 günü (7-10 Kasım) açık olacak Uluslararası Salon kapsamında Romanya ülke standında Romanya edebiyatı ve kültürü tüm renkleriyle yer alacak. Fuarda, Onur Konuğu etkinlikleri kapsamında söyleşi, panel, şiir dinletileri, müzik dinletisi, yayıncılarla profesyonel buluşmalar ve çocuk etkinlikleri düzenlenecek.

Dört gün süresince Romanya’nın seçkin yazarları İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelecek. Romanya, aralarında Matei Visniec, Dumitru Tepeneag, Mircea Dinescu, Dan Lungu, Octavian Soviany, Carmen Muşat, Daniel Cristea-Enache, Florin Bican gibi çok saygın yazarların da olduğu bir programla fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

İstanbul Kitap Fuarı’nda Sarah Jio Heyecanı

Birçok eseri New York Times çok satanlar listesinde hep en önde olan  Sarah Jio, özellikle aşk romanları ile tanınmaktadır. Son kitabı Agapi Ölümsüz Aşk ile çok ses getiren yazarın kitapları, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 27 ülkede yayınlanmaktadır. Türkiye’de de geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Sarah Jio, fuarda Pena Yayınları’nın konuğu olarak hayranlarıyla buluşacak.

İstanbul Kitap Fuarı, bunun yanı sıra yurt dışından Vassilis Papatheodorou, Yannis Kalpouzos, Manuel Vilas gibi seçkin yazarları ve şairleri de konuk edecek.

Mutfak: “Yemek ve Kitap Buluşmaları”

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen “Mutfak: Yemek ve Kitap Buluşmaları”, fuarın ilk 4 günü boyunca (7-10 Kasım) açık olacak Uluslararası Salon kapsamında gerçekleşecek. Yemek yazarlarının interaktif yemek sunumları yapacakları ve söyleşecekleri Mutfak’ın programı çok yakında açıklanacak. Bu yıl, aralarındaEbru Omurcalı, Süleyman Dilsiz, Ömür Akkor, Eyüp Kemal Sevinç, Selin Kutucular, Jale Balcı, Sibel Güngör ve Nilgün Tatlı’nın da bulunduğu pek çok yemek yazarı Mutfak’ta olacak. Ayrıca Romanya’nın önemli yazarlarından Mircea Dinescu da izleyicilerine şiirsel ve gastronomik dakikalar yaşatacak..

  1. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı – Artist 2015 ile eş zamanlı gerçekleşecektir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz